Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00051PH
Original price was: ₱88,995.00.Current price is: ₱85,999.00.
Tech Specs:
Model Name Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00051PH
Processor AMD Ryzen™ 7 260 (8C / 16T, 3.8 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
RAM 16GB SO-DIMM DDR5-5600
Storage 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe®
Graphics NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 115W, 440 AI TOPS
Display Size 15.3″ WUXGA (1920×1200) IPS 300nits Anti-glare, 100% sRGB, 165Hz, Dolby Vision®, G-SYNC®
Keyboard White Backlit, English
Camera HD 720p with E-shutter
Operating System Windows® 11 Home Single Language, English
Ports 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1)
1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On
1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 2.1
1x USB-C® (USB4® 40Gbps), with DP 1.4
1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)